Kariyer gelişimi; birey, eğitim ya da iş üzerinde öğrenme yoluyla beceri gelişimini gerçekleştirdiğinde ya da yeni iş deneyimleri elde ettiğinde meydana gelir. Amacımız; bu deneyimleri, kişilerin kariyer gelişimlerini ve şirket performansını olumlu etkileyecek şekilde organize etmektir.

Renault, 100’ün üzerinde ülkede, araçları hayal eden, tasarlayan, üreten ve pazarlayan 100.000’den fazla yetenek demek. Renault Grup, uluslararası boyutu ve grup içi faaliyet alanlarının çeşitliliği ile çalışanlarına ilerleme olanakları sağlamaktadır.

Bireysel Görüşmeler: Her yıl kişi ile amiri arasında gerçekleştirilen “Bireysel Görüşmeler”, şirket hedeflerinin en alt çalışana kadar indirilmesini ve “Yıl Sonu Değerlendirmeleri” ile de bu hedeflerin ne kadar ve nasıl gerçekleştirildiğinin kontrol edilmesini sağlar.

Şirket İçi Görev Değişiklikleri ve Uluslararası Transferler: Kariyer gelişimleri; şirket içi görev değişiklikleri (mobilite), proje gruplarında ve uluslararası diğer Renault grubu şirketlerinde görev alma şeklinde olabilir. Kişilerin bu görev süreçlerindeki performansları, şirketin yönetici ihtiyaçlarına bağlı olarak, yönetimsel kademelere geçişin altyapısını hazırlar.

Sürekli Eğitim: Çalışanlarının kendilerini geliştirmesini teşvik eden Oyak Renault, onlara meslek yaşamları boyunca eğitim olanakları sunmaktadır. Oyak Renault’nun her 5 çalışanından 4’ü yılda ortalama bir eğitime katılır.

YUKARI